Mit jelent a Decision Support System (DSS)?

Posted: december 12, 2010 in Decision Support System (DSS), Fogalmak

„A hagyományos, aktuális állapot lekérdezésére vonatkozó alkalmazások mellett kialakultak az információs rendszerek új elemei, melyek a múltbeli események elemzése alapján a jövőben várható folyamatok megtervezését segítik. Az így kialakuló alkalmazásokat szokás döntéstámogató rendszereknek (DSS, Decision Sipport System) is nevezni.”

„A DSS rendszerek nemcsak az alkalmazott műveleti lépésekben és a felhasznált adatmennyiségben különböznek a hagyományos alkalmazásoktól, hanem a felhasználói körében is. Míg a hagyományos alkalmazásokat az operatív tevékenységben résztvevő dolgozók használják, addig a DSS rendszerek a vállalat vezetői számára készültek. A DSS rendszereket elsősorban a vállalat működését befolyásoló stratégiai kérdések megoldásánál szokták alkalmazni.

Információáramlás egy vállalatnál

A DSS rendszerek legfontosabb jellemzői az alábbi pontokban foglalható össze:

  • A DSS működési algoritmusában az egyszerű adatolvasás és adatírások helyett az adatok analitikus, statisztikus elemzése dominál. Vagyis a DSS rendszernek a normál adatkezelő utasítások mellett rendelkeznie kell adatelemző komponensekkel is.
  • Az egyik legfontosabb cél az adatok mögött húzódó trendek felderítése, vagyis az események változási irányát, a változás jellegét kell meghatározni.
  • A DSS rendszerek csak olvassák a letárolt adatokat, s nem tartalmaznak adatmódosítási elemeket. A döntéshozáshoz csak a meglévő információkat kell felderíteni. A rendszer a döntés meghozatalát segíti. Magát a döntést – a szükséges változtatásokkal – már nem a DSS rendszer fogja meghozni.
  • A megfelelő minőségű, megbízható előrejelzéshez kellő adatmennyiség szükséges. Csekély múltbeli adatokból nem lehet pontos elemzést, trendszámítást végezni. Emiatt a DSS rendszerek igénylik a nagy adatmennyiséget. A múltbeli állapotok megőrzése miatt a DSS rendszerek nagyobb adatmennyiséget tárolnak, mint az aktuális állapot adminisztrálását végző rendszerek.
  • A DSS rendszerekben nagyobb szerepe jut az időbeliségnek, vagyis annak, hogy egy adatelem, mely időpontbeli aktuális állapotnak felel meg. A hagyományos rendszerekben az időnek nem volt ilyen nagy szerepe, hiszen, minden adat az éppen aktuális időpontra vonatkozott. Most viszont szükségszerű minden adatelemet egy időértékkel is összekapcsolni, ha időbeli trendek figyelését is megkívánjuk a rendszertől
  • A DSS rendszereknek egy felhasználóbarát, emberközeli kezelő felülettel kell rendelkezniük, hogy a számítástechnikában kevésbé járatos személyek is alkalmazni tudják. A kezelő felület egy másik jellegzetessége, hogy a lekérdezések terén viszont megfelelő rugalmasságot kell mutatnia, hiszen a döntések meghozatalánál az a jó, ha problémát sok oldalról, többféle megközelítésben meg lehet vizsgálni, s ehhez a tárolt adatokból többféle szempont szerinti lekérdezésekre is szükség lehet. A DSS-nek tehát egy emberközeli és rugalmas lekérdező felületet kell tartalmaznia.”

(elütések javítva)

Forrás:  Kovács László (http://www2.iit.uni-miskolc.hu/~kovacs/db2/ora10.html)

Hozzászólás